Посадка, догляд, підживлення рослин.

Підбір рослин

 Тільки на правильно вибраному місці, рослина розкриє всі свої декоративні якості, ефектно зацвіте, дасть плоди або змінить колір в надзвичайно барвистий восени. Якщо є можливість, то краще звернутися за допомогою до фахівця - ландшафтного архітектора, перевіреної фірми, що займається озелененням. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів і помилок. При покупці рослини в магазині інформацію про нього можна отримати у продавця і вивчити примітки, зазначені на етикетці.

  Вимоги рослин до сонця

  Дуже важливо ознайомитися з вимогами тих рослин, які необхідно посадити. Треба розуміти, що різні сорти одного і того ж виду можуть мати абсолютно різні вимоги. Одне з найважливіших - вимога до освітлення. Існують сонцелюбні рослини, які погано ростуть в холодних тінистих місцях. Особливо мінливі світлові умови біля будівель. Зовсім інакше висвітлені і забезпечені водою рослини, що ростуть біля стіни з південної сторони, де набагато тепліше і сухіше, ніж з північної сторони, де рослини отримують більше вологи, а часто - повну тінь. Найбільше цю різницю відчувають зростаючі безпосередньо на стіні ліани. Правильний вибір місця для посадки рослин, і навпаки - підбір рослини на заплановане місце - перший і важливий крок до успішного вирощування.

 Вічнозелені рослини

  Місце для вічнозелених хвойних (туя, ялівець, тис, ялина, сосна, ялиця, кипарисовик, ялиця) і листяних (самшит, кизильник, падуб, бересклет) рослин необхідно підбирати дуже ретельно. Вони потребують теплих, захищених від морозних зимових вітрів, місць, і родючого, непересихаючого грунту. Також треба мати на увазі, що при закладці саду на відкритій сонячній ділянці, хоча б на першому етапі його реалізації необхідно обмежити висадку цих чутливих рослин. З їх посадкою слід почекати, поки швидкорослі та вибагливі рослини не створять тихі і теплі місця. Практично в кожному, навіть найменшому, але існуючому кілька років саду, можна знайти місце з умовами, придатними для різних рослин.

 Дивимося в майбутнє

 Особливо це стосується дерев і експансивно зростаючих чагарників. Маленька європейська ялина колись стане могутньою ялиною і перевершить в перевазі посаджений поряд ялівець, хоча той в момент покупки був більше, ніж вона. Висаджуючи рослини, необхідно знати, як вони будуть виглядати через пару або кілька десятків років.

 Час посадки

  Після того як вибрали рослини і місце, наступний етап - посадка. Найчастіше висаджуються вирощені в контейнерних розплідниках рослини, які мають добре розвинену кореневу систему. Такі рослини можна садити практично весь рік, виключаючи період, коли грунт замерз. Рослини з голим коренем (чагарники для живої огорожі, троянди, плодові чагарники) садять тільки ранньою весною або восени. Рослини в комах, загорнутих в мішковину, найчастіше мають крупноміри хвойних і листяних дерев, їх добре садити восени. Іноді їм вдається прижитися перед настанням зими, і в новий сезон вони входять вже вкорінені, тим самим уникаючи ризику висохнути в разі жаркої і сухої весни і літа. Винятком можуть бути тільки особливо чутливі до морозів рослини і деякі вічнозелені дерева і чагарники. Їх посадку краще перенести на весну через ризик можливого підмерзання.

  Прополка

 Багаторічні бур'яни, такі як пирій, кульбаба або подорожник, конкурують з висадженою рослиною і буде важче їх видалити. Перед підготовкою грунту для посадки рослини, необхідно навколишню землю позбавити від бур'янів.

 Приготування місце посадки

  Яма посадки повинна бути відповідного розміру. Зазвичай яма робиться в два рази більше, ніж ком рослини. Верхній шар грунту завжди більш родючий, ніж знаходиться під ним, позбавлений майже всіх мікроелементів, як наприклад, пісок або глина. Залежно від вимог, змішуємо місцеву землю з компостом або родючим садовим грунтом. Якщо грунт бідний і добре дренований, суміш що додається повинна бути багата гумусом і щільно зв’язана, щоб затримувати воду і поживні речовини. Якщо навпаки, грунт важкий і утримує вологу, її необхідно полегшити додаючи пісок. У разі тяжкого, щільного глинистого, або мулистого ґрунту, дно посадкової ями слід добре розпушити і перемішати з піском або гравієм. Така операція дозволить хоча б частково відвести воду з посадкової ями, яка в іншому випадку стає горщиком без дренажних отворів. Якщо грунт дуже щільний, добре також розпушити стіни посадкової ями. Для вересових рослин грунт слід приготувати відповідної кислотності (кислий). Приготування кореневої системи - рослини в контейнерах Рослину обережно виймаємо з контейнера так, щоб не пошкодити ком і самі корені. Успішна посадка і подальше вкорінення рослини більшою мірою залежать від якості кома. Коріння зазвичай дуже ніжне, легко ламається і рветься. Не варто рослину витягувати силою з контейнера за надземну частину. Великі контейнери можна акуратно розрізати, менші - перевернувши, злегка стукнути, тоді воно легше дістається з нього рослина. Якщо коріння закручене і утворюють густий клубок в кінці кома, частину необхідно обрізати секатором, а решту акуратно розправити. Це полегшить проникнення коренів у грунт. Трапляється, що рослина в контейнері пересушена, тоді перед посадкою слід на кілька хвилин «втопити» ком у воді, щоб він добре наситився вологою. Пересушений ком після посадки погано вбирає навіть рясний полив.

 Приготування кореневої системи - рослини з комом

  Необхідно бути уважним, щоб не пошкодити ком при посадці рослин з комом в «Баллоті» (загорнутому в мішковину або сітку). В основному це великомірні дерева і чагарники. Важкі кома необхідно переносити з особливою обережністю, щоб не пошкодити. Сітку або мішковину, що захищає ком, знімати не слід.

 Приготування кореневої системи - рослини з голим коренем

  Перед посадкою, коріння рослин завжди необхідно опустити в воду на кілька годин. Зазвичай таким рослинам обрізають коріння на 15-20 см. Гілки теж вкорочують таким же чином на висоту близько 20 см. Ця процедура зменшує масу надземної частини, що дозволяє рослині правильно розподіляти воду в перший період після посадки. Найчастіше мульчують шаром кори хвойних дерев, тирсою, рідко гравієм. Ця операція обмежує ріст бур'янів, а також зменшує випаровування води з грунту. Якщо рослини висаджуються на газоні, то мульчування убезпечить їх від пошкоджень в процесі косіння. Необхідно пам'ятати, що навіть непомітні дрібні ушкодження молодих дерев в районі стовбура можуть перетворитися в серйозні ракові рани. Тому, скошуючи траву навколо дерев, необхідно це робити гранично акуратно. Функцію мульчі навколо високих чагарників і дерев можуть виконувати також грунтопокривні рослини, такі як пахизандра, барвінок, плющ або бересклет.

 Полив

 Для правильного розвитку рослин необхідна вода, хоча ми часто про це забуваємо. Одноразова велика кількість води наситить не тільки поверхневі шари грунту, а також глибинні. Це особливо актуально в період довготривалої посухи, або після декількох невдалих спроб легкого поливу в сонячний день, коли верхній ущільнений твердий шар не дозволяє просочуватися воді глибше, а сам майже відразу ж після поливу висихає. Корисніше поливати рослини вранці або у вечірній час. Дуже гарне рішення - крапельний полив. Кожна з рослин вчасно полита, а сама крапельна система укрита під шаром мульчі або грунту. Навіть найкращі системи поливу потрібно періодично перевіряти, чи працюють вони правильно по всій своїй довжині.

  Добриво

  Перша доза добрив після посадки повинна бути невеликою, приблизно половина рекомендованої. Тільки потім, на наступний рік, дозу добрив можна застосовувати за рекомендацією, зазначеною на упаковці. Внесення мінеральних, азотних добрив, що складаються з комплексу NPK і мікроелементів, повинно бути закінчено до кінця червня. Використання стартових добрив пізніше продовжує процес вегетації рослин, що не дозволяє їм добре підготуватися до зими. З середини травня можна перейти на універсальну формулу співвідношення NPK 1.1.1. - Найпопулярніше в Україні з цих (літніх) добрив відкритого грунту - нітроамофоска 20.20.20. Кращий ефект проявляється при вживанні повільнодіючих добрив. Вони використовуються один раз, ранньою весною невеликою дозою (для молодих чагарників біля. 10 г). Добрива всипають в 2 - 3 невеликих отвори поблизу рослини. З весни до осені не забуваємо про мікроелементи і позакореневі обробки. Восени рослини можна підживлювати збалансованим набором зі збільшеним вмістом калію. Якщо при посадці рослини не використовувалося стартове добриво, то навесні наступного року рослину можна удобрити. Рекомендуємо застосовувати органічний гумус каліфорнійського хробака, перепрілий НЕ МЕНШЕ 2-3 років гній або компост. Органіка змінює структуру легких грунтів і «запускає» природний вічний двигун грунтових бактерій. Якщо Ви навчитеся його підтримувати, то забудете про мінеральні добрива назавжди.

 Укриття рослин на зиму

  Безліч дерев і чагарників, що продаються в Україні пристосовані до більш теплого клімату. Тому, вибираючи рослини, необхідно ретельно підбирати місце для посадки, а також уникати посадки таких рослин, для яких наш клімат дуже холодний. Найчастіше під ризиком замерзання знаходяться вічнозелені рослини. На зиму найризикованіші з них краще укрити сіткою, а основу захистити курінем з хвойних гілок. Троянди і ніжні листяні чагарники можна вкрити курінем з соломи, а найбільш чутливі - солом'яним килимком разом з тіньовою сіткою.

Рослини з вічнозеленими листям або голками найчастіше під час морозів не замерзають, а висихають. Причиною є брак доступної води. Взимку, особливо в сонячні дні, рослини витрачають воду в процесі транспірації, але разом з тим, не можуть її поповнити, так як поверхневий шар разом з водою що міститься в ньому, замерз. Тому так важливий рясний полив вічнозелених рослин і мульчування пристовбурного кола пізньою осінню. Мульчування, крім зменшення випаровування води з грунту і боротьби з бур'янами також захищає коріння - найчутливішу до морозів частину рослини. Саме з прихованою кореневої частиною, в разі підмерзання, рослина може відновитися. Використовуваний для укриття матеріал повинен бути відповідної товщини (бл. 10-15см.) Догляд за інструментами Доглядаючи за рослинами, слід пам'ятати про те, що садові інструменти необхідно тримати в хорошому стані. Тоді наша робота буде набагато приємніша!